The Vaccines „What Did You Expect From The Vaccines?” (2011)

2 czerwca 2011

The Vaccines
What Did You Expect From The Vaccines?
(2011)
1. Wreckin’ Bar (Ra Ra Ra)
2. If You Wanna
3. A Lack Of Understanding
4. Blow It Up
5. Wetsuit
6. Nørgaard
7. Post Break-Up Sex
8. Under Your Thumb
9. All In White
10. Wolf Pack
11. Family Friend
12. Somebody Else’s Child (ukryty utwór)

Brytyjska prasa ma tendencję do egzaltacji. Co chwilę na wierzch wypływa zespół, który według tamtejszych dziennikarzy muzycznych zapowiada „nową rewolucję”, a wokół którego robi się sporo szumu, po krótkim czasie przerzucając się jednak na kolejny cel. Obiektem wzmożonego zainteresowania na Wyspach stali się panowie z The Vaccines i choć trudno powiedzieć, czy zdołają utrzymać przy sobie uwagę odbiorców na dłużej, nie da się zaprzeczyć, że ich debiut trzeba zaliczyć do udanych.

Brytyjczycy grają prosty indie rock z ogromną dawką energii właściwą wielu młodym wykonawcom. Nie ma tutaj przesadnego kombinowania w aranżacjach czy konstrukcji utworów – „What Did You Expect From The Vaccines?” to po prostu zbiór 11 (a w zasadzie 12) zgrabnych piosenek. Piosenek, dodajmy, o niesamowitym poziomie przebojowości – czy to w duchu nieodżałowanych Ramones („Wreckin’ Bar (Ra Ra Ra)”), czy rock’n’rolla z okolicy lat 60. (megachwytliwy „If You Wanna”, „Blow It Up”) albo britpopu („Under Your Thumb” czy świetne, stonowane „A Lack Of Understanding”). Fani długich kawałków będą tą płytą raczej nieusatysfakcjonowani – The Vaccines z miejsca rzucają tym, co mają najlepsze, co skutkuje numerami o średnim czasie trwania 2,5 minuty, a i półtoraminutowe strzały też nie są tu niczym niespotykanym („Wreckin’ Bar (Ra Ra Ra)” czy kapitalna „Nørgaard”). Iście punkowa filozofia – z drugiej jednak strony nie ma potrzeby wyczekiwania na naprawdę nośne refreny, czy nawet chwytliwe zwrotki – na pierwszy plan wysuwa się tutaj „Post Break-Up Sex”, będący wręcz wzorcem z Sèvres dla indierockowego przeboju. Także tekstowo bywa tutaj zabawnie – np. w „Nørgaard” mamy westchnienia wokalisty do młodziutkiej duńskiej modelki Amandy Nørgaard („Smaller tits and skinny frame / Tall, short hips and you all end the same /Givin’ you the sweet-talk, walkin’ down the catwalk. / „I want American!” but she won’t let me in”).

The Vaccines rewolucji ze sobą nie przynoszą, ale w zamian oferują zestaw kapitalnych piosenek, będących potencjalnymi radiowymi hitami. Nie oczekiwałem niczego szczególnego, a dostałem fajną płytę. Taki indie rock jestem w stanie zaakceptować.

Ocena: 7 / 10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s