Rome „Berlin” (2006)

24 marca 2011

Rome
Berlin (EP)
(2006)
1. Like Lovers
2. The Orchards
3. Une Autre Vision
4. Clocks
5. Wake
6. Herbstzeitlose

Rome powstał jako jednoosobowy projekt Luksemburczyka Jerome Reutera, później wzmocniony przez osobę Patricka Damiani, realizatora i współproducenta jego muzyki. Twórczość Rome to iście postmodernistyczny kocioł pełen tropów, inspiracji i aluzji, który ciężko jednoznacznie zaszufladkować.

Około osiemnastominutowy „Berlin” – wydany w barwach uznanej w kręgach industrialowych wytwórni Cold Meat Industry – to przede wszystkim chłodne, w dużej mierze ambientowe kolaże z całym mnóstwem użytych sampli (choćby z filmu „Gladiator” Ridleya Scotta). Niewiele tutaj akustycznych brzmień (delikatna gitara pojawia się w „The Orchards”) czy melodii – Reuter zdecydował się głównie na deklamację swoim głębokim, chropawym głosem, próżno wypatrywać tutaj śpiewanych partii (chociaż melodyjny wokal pojawia się w „Une Autre Vision”). Silne są tu wpływy martial industrialu, z wmieszanymi w całość orkiestracjami i bębnami („Clocks” z dęciakami i zapętloną, samplowaną kwestią pod koniec, „Wake” z wyrazistym podkładem, osadzony w podobnej atmosferze), aczkolwiek całość jest bardzo stonowana, płynąca, nie uderzająca po uszach bombastycznością – wyłomu nie dokonują wieńczący całość, prowadzony przez melancholijną zagrywkę na pianinie „Herbstzeitlose” czy otwierający, ambientowy „Like Lovers”.

EP „Berlin” to początek drogi Rome. To dobry, ciekawy wstęp do pierwszego długogrającego krążka o nazwie „Nera”, będącego znacznie bardziej rozbudowaną wizją malowania dźwiękami wielobarwnych, przesyconych emocjami obrazów. Początek zjawiska muzycznego absolutnie unikalnego, jedynego w swoim rodzaju.

Ocena: 8 / 10

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Rome „Berlin” (2006)”

  1. nikaa said

    Świetna stronka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s