Reflexion „Out Of The Dark” (2006)

5 lipca 2010

Reflexion
Out Of The Dark
(2006)
Reflexion - Out Of The Dark1. Army Of Broken Hearts
2. Crashing Down
3. Undying Dreams
4. Journey To Tragedy
5. Me & Myself
6. Feeble Soul
7. Truth Unveiled (Million Times)
8. Sleeping With Death
9. Rainheart
10. Storm
11. Child In Dark

Z czym może się kojarzyć Finlandia? Święty Mikołaj, renifery, Nokia, wódka – nomen omen – Finlandia: skojarzenia jak najbardziej trafne, aczkolwiek w tym miejscu interesują nas raczej muzyczne asocjacje z owym europejskim państwem. Nie trzeba wielkiej wiedzy muzycznej z zakresu muzyki gitarowej, żeby powiązać kraj tysiąca jezior z klimatycznym metalem spod znaku chociażby Sentenced, Amorphis, Nightwish, czy też szeroko pojmowanego nurtu fińskiej melancholii, którego bardziej znanymi przedstawicielami są HIM czy (przynajmniej dawniej) Poisonblack. Bez wątpienia do tego ostatniego rodzaju sonicznego eksportu kraju Mikołaja należy dopisać Reflexion, który nie próbuje wyłamać nas ze stereotypowego myślenia, że fiński muzyk równa się smutny muzyk.

Na „Out Of The Dark” dostajemy 11 chwytliwych numerów, obowiązkowo zabarwionych nutą melancholii, w których kapela pod wodzą Juhy Kylmänena czerpie wiele z twórczości swoich bardziej znanych krajan, przekazując w diabelnie melodyjnych piosenkach historie o – jakżeby inaczej – nieszczęśliwych związkach i złamanych sercach. I tak mamy okazję nacieszyć uszy paroma prawdziwymi, rasowymi hiciorami spod znaku suomi metal w „Army Of Broken Hearts”, „Crashing Down” czy „Truth Unveiled (Million Times)”, które wchodzą do głowy już za pierwszym razem oraz mają spory potencjał komercyjny i, co tu kryć, mocno przywodzą na myśl dokonania zespołu na H, ale ile w tym chłodnej kalkulacji służącej wcelowaniu w gust ichniejszych fanów, a ile wypadkowości tej fińskiej, „zdołowanej” wrażliwości muzyków, trudno tak naprawdę stwierdzić. Ale i poza tymi trzema kompozycjami można doszukać się tutaj i innych ciekawych momentów. Ładnie prezentują się balladowe „Undying Dreams”, „Sleeping With Death” oraz „Storm”, przyjemnie łechce ucho solo w „Child In Dark”. Cieszy także, że wokalista nie jest zbytnio zmanierowany (ale też do kanonu najlepszych fińskich „mikrofoniarzy” ze swoimi umiejętnościami nie wejdzie), czego niestety nie można powiedzieć o wszystkich fińskich wokalistach, a co niejednokrotnie bywa męczące (mrugam w pańską stronę, panie Valo). Technicznie jest prościutko, gdzieśtam zdarzy się mała solóweczka, ale generalnie w głowie nie zostaje żaden riff, tyle, że w tej muzyce chyba o to nie chodzi. Najważniejsza jest melodia nadana przez śpiewaka i klawisze, które zabarwiają całość na kolor gotycki, oczywiście w wersji light (chociaż w, niezłym swoją drogą, „Feeble Soul” brzmią raczej obciachowo).

Nie ma się co dalej rozdrabniać. Ładne toto, melodyjne, dobrze się słucha i nie wywołuje ironicznego uśmiechu na twarzy. Na „Out Of The Dark” nie ma niczego, czego wcześniej byśmy gdzieś nie słyszeli, ale nie każdy ma chęć na odkrywanie Ameryki. Na kilka przesłuchań, szczególnie dla miłośników smutnego, przebojowego w swój specyficzny sposób gotyckiego rocka made in Finland ta płyta może okazać się czymś bardzo przyjemnym i wartym odkrycia.

Ocena: 6.5 / 10

Reklamy

Komentarze 2 to “Reflexion „Out Of The Dark” (2006)”

 1. Faustus said

  No w końcu jakaś recenzja 😛

 2. LimaK said

  Dzięki Hemulen, że wysłuchałeś mojej prośby odnośnie recenzji Reflexion 🙂

  Moim zdaniem album „Out of the Dark” jest dobry i dostaje ode mnie 7/10

  P.S. Czekam na kolejne recenzje ich albumów „Dead to the Past, Blind for Tomorrow” i „Edge”. Ostatni jest dużo lepszy technicznie i mocniejszy.

  A propos wokalu: Juha szczyt swoich umiejętności wokalnych pokazał na albumie „Fallen” zespołu For My Pain… ( jest to jego drugi zespół a raczej projekt fińskich muzyków z Nightwish, Charon, Eternal Tears of Sorrow, Embraze no i właśnie Reflexion ). Wokal Kylmänena w „Fallen” bije moim zdaniem na głowę śpiew Pana Valo (poza albumem „GLV666″ gdzie Ville pokazał się z bardzo dobrej strony).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s