Dio „Holy Diver” (1983)

16 marca 2010

Dio
Holy Diver
(1983)
1. Stand Up And Shout
2. Holy Diver
3. Gypsy
4. Caught In The Middle
5. Don’t Talk To Strangers
6. Straight Through The Heart
7. Invisible
8. Rainbow In The Dark
9. Shame On The Night

Po odejściu z Black Sabbath Ronnie James Dio zdecydował się nie czekać na nową propozycję ze strony któregoś z rockowych gigantów, i wraz z drugim uciekinierem z Sabbath, Vinnym Appice’m, zmontował skład nazwany po prostu Dio. Na efekty pracy tych uzdolnionych muzyków nie trzeba było długo czekać. Wydany w 1983 r. „Holy Diver” poniekąd kontynuuje wątki z „Mob Rules”, aczkolwiek w stosunku do tamtego albumu jest znacznie bardziej… rozbujany.

Zaczyna się od obowiązkowej, dynamicznej jazdy w „Stand Up And Shout” – trochę na wzór otwieraczy z „Heaven And Hell” oraz „Mob Rules” – gdzie najbardziej podobać się musi wokal Ronniego, ostry jak żyletka – zresztą, Dio śpiewa na „Holy Diver” z ekscytacją i emocją, zupełnie jakby to był jego całkiem pierwszy album… Tytułowy utwór rozpoczyna trochę przydługie intro (które można było sobie spokojnie podarować), jakie ustępuje miejsca mocno rozbujanemu, utrzymanemu  w średnim tempie heavy metalowemu hymnowi (polecam teledysk – widok Ronniego w skórach i z mieczem: bezcenny). Podobny feeling ma „Invisible” z nieco lirycznym, łagodnym wstępem przechodzącym w pełne ognia granie oraz „Straight Through The Heart”. Wskutek tego zaś, co Ronnie wyczynia z głosem w „Gypsy”, bez problemu dostałby angaż w AC/DC, gdyby akurat zwolnił się tam etat za mikrofonem. Bardziej przebojowe, wręcz radiowe, oblicze zespołu ukazano w „Caught In The Middle” z bardzo melodyjnym, wręcz popowym refrenem, oraz w „Rainbow In The Dark”, jednym z najsłynniejszych hiciorów wylansowanych przez ten zespół – prosta klawiszowa melodyjka wygrywana przez Ronniego, kapitalny wokal, dobrze pracująca gitara z udaną solówką – zdecydowanie jeden z najlepszych kawałków heavy metalowych w historii! Podobnie zresztą można powiedzieć o epickim „Don’t Talk To Strangers” – dokładnie o takiej konstrukcji, jaką Dio lubi najbardziej: spokojny, akustyczny wstęp przeradza się w ciężką, bezkompromisową jazdę, a solo bardzo młodego gitarzysty Viviana Campbella (w chwili wydania płyty miał tylko 21 lat!), będącego bliżej szkoły Randy’ego Rhoadsa aniżeli Tony’ego Iommi, u niejednego fana rocka wywoła ciarki na plecach. Zdecydowanie najmocniejszy moment krążka. Na zamknięcie zaserwowano nam chyba najbliższy duchowi Black Sabbath „Shame On The Night” z powolnym, ociężałym riffem prowadzącym – aż chciałoby się, by rękę do tego numeru przyłożył sam mistrz Iommi… W każdym razie, na pewno tym utworem powinni się zainteresować miłośnicy „The Sign Of The Southern Cross” chociażby.

Albumem „Holy Diver” Ronnie James Dio pokazał, że również na własną rękę jest w stanie stworzyć dzieło wiekopomne. Z pewnością jeden z najlepszych heavy metalowych krążków wszech czasów.

Ocena: 9 / 10

Ciekawostki:

  • Ronnie nie chciał podpisywać zespołu swoim nazwiskiem (czy raczej pseudonimem), ale zdecydował się na to ze względów komercyjnych.
  • Przez krótki czas w składzie był gitarzysta Jake E. Lee, z pomocą którego powstały trzy utwory: „Don’t Talk To Strangers”, „Stand Up And Shout” oraz „Holy Diver”. Szybko jednak przeszedł do zespołu Ozzy’ego Osbourne’a, a zastąpił go Campbell.
  • Podobno Dio chciał zniszczyć żyletką taśmę z „Rainbow In The Dark”, gdyż twierdził, że kawałek jest zbyt popowy, ale odwiedli go od tego pomysłu koledzy z zespołu. Ronnie do dzisiaj jest im za to wdzięczny.
  • Po odwróceniu loga DIO można przeczytać słowo ‚devil’ (diabeł).
  • Okładka wywołała sporo kontrowersji – Szatan i tonący ksiądz niestety nie spodobali się wszystkim.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s