Ov Hell „The Underworld Regime” (2010)

10 marca 2010

Ov Hell
The Underworld Regime
(2010)
1. Devil’s Harlot
2. Post Modern Sadist
3. Invoker
4. Perpetual Night
5. Ghosting
6. Acts Of Sin
7. Krigsatte Faner
8. Hill Norge

Gdy spotykają się tak zasłużone dla black metalowej sceny osobistości, jak King ov Hell, były basista Gorgoroth oraz Shagrath, gardłowy Dimmu Borgir, fakt takiej muzycznej spółki musi wywołać ciekawość i podwyższone oczekiwania wobec efektów ich aktu twórczego. Co do „The Underworld Regime” nie można było zatem mieć żadnej taryfy ulgowej, tym bardziej, że dwóch wspomnianych panów w studiu wsparli będący na występach gościnnych tacy mistrzowie czarnego rzemiosła, jak Frost, Ice Dale i Teloch. Ów skład wysmażył płytę, którą spokojnie można byłoby uznać za oldschoolową już około 2000 roku; jednak wcale nie to zadecydowało o fakcie, że temperatura wokół tego krążka nie byłaby w stanie ogrzać nawet szklanki wody. Jakoś letnio jak na dzieło z piekła rodem.

„The Underworld Regime” cierpi po prostu na niedobór solidniejszych, dopracowanych kompozycji, które można by było zapamiętać na dłużej. O ile jeszcze „Devil’s Harlot” to przyzwoite, porządnie blastowane wejście do całości, da się tu odnaleźć kilka bardziej charakterystycznych fragmentów (chociaż przyznam, że okrzyki „Sathanas” wywołują we mnie pomieszane uczucia rozbawienia i zażenowania – konwencja konwencją, ale na rogi Lucyfera, ileż lat można się bawić w „Szatanie przybądź, twoje sługi cię oczekują”?), o tyle już „Post Modern Sadist” czy „Perpetual Night” to rozmyte, zupełnie nijakie black metalowe granie w tradycyjnym stylu, w którym brakuje elementów zaskoczenia, a całości słucha się w miarę bezstresowo chyba tylko ze względu na Shagratha, jaki to wokalista wypadł zaskakująco dobrze w porównaniu do niezbyt interesującej reszty. Obiecująco rozpoczynający się „Ghosting” z takim typowo norweskim, podniosłym riffowaniem a la Mayhem z okresu „De Mysteriis Dom Sathanas” przeradza się w przydługawy utwór o ewidentnie zmarnowanym potencjale, podobnie zresztą jest ze wspomnianym już „Post Modern Sadist”. Lepiej prezentują się dynamiczniejsze, szybsze kompozycje w rodzaju „Invokera” z dość udanym refrenem czy równie brutalnego „Acts Of Sin”, gdzie panowie obrzucają nas surowym mięchem bez nudzenia monotonnymi, walcowatymi riffami, a gdzie Frost ma wreszcie możliwość należycie się rozpędzić. Razem z „Devil’s Harlot” owo upiorne trio stanowi najlepsze numery na „The Underworld Regime”. Oczywiście obowiązkowo na płycie musiał znaleźć się kawałek po norwesku – „Krigsatte Faner” – i muszę przyznać, że wypadł całkiem przyzwoicie (rzekłbym nawet, że nieźle), z porządnym przytupem, czego nie powiem o wieńczącym album „Hill Norge”. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba przyznać, że ten materiał dałoby się odratować, gdyby King posiedział nad nim nieco dłużej, gdyby nie pokładał nadziei w myśli, że jeden bardziej udany riff (czy też zaśpiew Shagratha) przysłoni kilka nieciekawych. W większości utworów można dostrzec przebłyski czegoś, co mogło być interesujące. Niestety, dysonans między tym, jakby mogło być, a jak wyszło, jest zbyt duży, żebym się zdecydował na ciepłe słowa odnośnie tego krążka.

Fajnie, że King i Shagrath zdecydowali się nagrać tak surowo, oldschoolowo brzmiący krążek, szkoda jednakże, że nie jest to szczególnie ekscytujący materiał – „The Underworld Regime” nie porywa, eufemistycznie mówiąc, a widząc dodatkowo, jakie nazwiska wzięły udział w tym przedsięwzięciu, zawód jest tym większy. Nudno, przeciętnie, bez większego polotu – nie tego należałoby się spodziewać po tak utytułowanych na norweskiej scenie black metalowej muzykach.

Ocena: 4.5 / 10

Ciekawostki:

  • Materiał był pisany przez Kinga na pierwszą płytę God Seed, ale po przejściu Gaahla na muzyczną emeryturę muzyk zdecydował się na utworzenie z Shagrathem właśnie formacji Ov Hell.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s