Inkubus Sukkubus „Heartbeat Of The Earth” (1995)

25 sierpnia 2009

Inkubus Sukkubus
Heartbeat Of The Earth
(1995)
inkubussukkubus-heartbeatoftheearth
1. Heartbeat Of The Earth
2. Young Lovers
3. Underworld
4. Prince Of Shadows
5. Craft Of The Wise
6. Corn King
7. Witch Hunt
8. Fire Of Love
9. Love Spell
10. Song For Our Age
11. Intercourse With The Vampyre
12. Sabrina
13. Catherine
14. Take My Hunger

Inkubus Sukkubus nie należy do zespołów, które zmieniają swój styl z biegiem lat. Choć „Heartbeat Of The Earth” podąża drogą wytyczoną przez poprzednie krążki, znalazło się tutaj kilka pomniejszych nowinek, które nieco odświeżyły muzykę brytyjskiego tria.

Przede wszystkim polepszyło się brzmienie, które zyskało na klarowności i czytelności – i chociaż w tej kwestii fajerwerków może nie ma, to pamiętać należy, że zespół od tej pory nagrywać będzie już tylko w domowym studiu Candii i Tony’ego, i jeżeli komuś nie spodoba się produkcja tego albumu – cóż, będzie musiał przygryźć ze zgryzoty wargi, bo od tej pory w kwestii brzmienia nie zmieni się już u Inkubus Sukkubus w zasadzie nic. Dosłownie. Poza tym żywego bębniarza zastąpił automat perkusyjny. Nie przepadam co prawda za sekcją rytmiczną ‚z maszyny’, ale powiedzmy sobie szczerze – perkusja nigdy nie pełniła tutaj jakiejś ważniejszej, znaczącej roli, więc da się tę zmianę przełknąć. Kwestie formalne zatem załatwione, co z samą muzyką?

Jak wspomniałem, nie zmieniła się zanadto, lecz muzycy nadal są w stanie zaproponować sporo naprawdę dobrych melodii. Dalej jest żywiołowo, energicznie, bez smęcenia i wpędzania w grobowy nastrój. Jeszcze więcej utworów zyskało folkowy charakter – zapowiada to już otwierający płytę utwór tytułowy, w którym pojawia się bodhrán – lecz absolutnie nie mogę poczytywać tego za minus. No bo w końcu takim numerom, jak „Craft Of The Wise”, „Corn King”, „Fire Of Love” czy „Song For Our Age” po prostu nie sposób odmówić uroku. Na krążku znalazło się jednak miejsce także dla bardziej stonowanych, melancholijnych kawałków, jak „Young Lovers”, „Prince Of Shadows” oraz ballad opartych czy to na gitarze akustycznej („Sabrina”), czy to na instrumentach klawiszowych („Love Spell”). Nie sposób nie wspomnieć też o mocno erotycznej, może nawet nieco perwersyjnej stronie twórczości Inkubus Sukkubus, która ujawnia się przede wszystkim w „Intercourse With The Vampyre” z megaprzebojowym refrenem („Come and taste the bitter fruit / I will drain you of your juice / Let the straining serpent loose / Put your head into my noose”), choć obecna jest też chociażby w „Take My Hunger” czy – nieco romantyczniej – w „Love Spell”. Warto podkreślić, że postanowiono zwiększyć trochę dramatyzm i suspens, więc w kilku utworach („Young Lovers”, „Prince Of Shadows”, „Intercourse With The Vampyre”, „Take My Hunger”) znajdują się dość długie introdukcje, sama konstrukcja piosenek jednakże nadal nie jest szczególnie rozbudowana (co poczuć wyraźnie można w „Underworld”). Na uwagę zasługuje też nowa wersja utworu „Catherine” z poprzedniego albumu, „Wytches” – równie dobra, co oryginał, a jednocześnie świetnie wpasowująca się w całość „Heartbeat Of The Earth”.

Kolejny bardzo udany krążek Inkubus Sukkubus. Niech za wystarczającą rekomendację i podsumowanie tej recenzji posłuży fakt, że ze wszystkich płyt zespołu ta przypadła mi do gustu najbardziej.

Ocena : 8 / 10

Ciekawostki:

  • To pierwszy album, jaki ukazał się pod szyldem Inkubus Sukkubus – czyli po zmianie nazwy z pierwotnej Incubus Succubus. Nazwę zmodyfikowano ze względów numerologicznych.
  • „Young Lovers” to znacząco przekształcony utwór „Lovers” z repertuaru Screaming Dead, pierwszego zespołu Tony’ego, gitarzysty i głównego kompozytora Inkubus Sukkubus.
  • Zespół wystąpił w 1995 r. z utworem „Heartbeat Of The Earth” w znanym brytyjskim programie ‚śniadaniowym’ The Big Breakfast.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s