Farben Lehre „Snukraina” (2008)

16 sierpnia 2009

Farben Lehre
Snukraina
(2008)
farbenlehre-snukraina
1. Corrida
2. Snukraina
3. Żywioły
4. Erato
5. Ostatni skaut
6. Pasażerowie
7. Regemental
8. Wojna
9. Chwasty
10. Farbenia
11. Spisek
12. Rzecz nie Pospolita
13. Corrida (akustycznie)

Kolejny długogrający krążek Farben Lehre nie przynosi rewolucji, ale i chyba nikt jej od nich nie oczekiwał. Płocki zespół przez ponad dwadzieścia lat grania zgromadził wokół siebie rzeszę oddanych fanów, o czym przekonać może się każdy, kto wybierze się na ich koncert. Istne szaleństwo. „Snukraina” to pozycja właśnie dla miłośników Farbenów, ale jest na tyle przyjemna i przekonująca, że bez obaw sięgnąć po nią może każdy zainteresowany.

Przede wszystkim jest to płyta punkowa, co udowadniają szybkie, dobitne numery w rodzaju „Snukrainy”, „Ostatniego skauta”, „Chwastów” czy „Spisku”. Od jakiegoś czasu modne są jednak u punkrockowców wtręty reggae’owe – i tych także tutaj nie zabrakło („Żywioły” z gościnnym udziałem Mariki Plucińskiej, „Farbenia”, czy też wycieczka w stronę ska w „Regemental”), na szczęście również kawałki osadzone w takiej konwencji brzmią naturalnie i niewymuszenie, i w przyjemny sposób urozmaicają płytę. W „Corridzie” zaś pobrzmiewają hiszpańskie klimaty, co chyba nie wydaje się takie dziwne, zważywszy na tytuł. Utwór ten mamy zresztą w dwóch wersjach – otwierającej krążek, typowo ‚farbenowej’, oraz zamykającej całość, brzmiącej bardziej nietypowo, mocno południowo. Z pewnością wszystkie piosenki napisane są z myślą o występach na żywo (wszak Farben Lehre to zwierzę typowo koncertowe), mają dużą dawkę energii i przebojowości, a także optymizmu (trochę mroczniej jest w „Wojnie”).

Okazuje się, że choć Farben Lehre nie pozwolili sobie na jakieś stylistyczne wolty, nadal brzmią przekonująco i po prostu… fajnie. To słowo zresztą idealnie oddaje moje odczucia wobec tego krążka. „Snukraina” wchodzi do głowy już po pierwszym przesłuchaniu, i z pewnością nie rozczaruje fanów takiego grania. A i inni nie powinni się na zawartość tej płyty krzywić. Dobra robota.

Ocena: 7 / 10

Ciekawostki:

  • „Ostatni skaut” został nagrany na nowo – pierwsza wersja pojawiła się na albumie „Pozytywka”.
Reklamy

Jedna odpowiedź to “Farben Lehre „Snukraina” (2008)”

  1. Yakame said

    Dla mnie zawsze Farben Lehre jak to ująłeś będą ”fajni” 🙂 ich teksty są zaskakujące w swej prostocie. Mają swoje drugie dno,które trudno wyczuć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s