Siddharta „Rh-” (2005)

7 lipca 2009

Siddharta
Rh-
(2005)
siddharta-rh-
1. Rh-
2. Japan
3. My Dice
4. Insane
5. Sim Hae
6. Kloner
7. Rooskie
8. Rave
9. Rain
10. Core
11. T.H.O.R.
12. You Betray
13. Venom E
14. Marslander
15. Etna

Słoweńska Siddharta to było dla mnie pewnego rodzaju odkrycie. Ich bardzo dobry (z równie udanym teledyskiem) utwór „My Dice” miał dość dużą rotację w polskich stacjach muzycznych. Gdy więc tylko zobaczyłem w jakimś sklepie internetowym, że mogę nabyć album „Rh-„ za niemal darmo, nie wahałem się ani chwili. Właśnie takich krążków mi dzisiaj brakuje. Z polotem, ale niewymuszonych. Przystępnych, ale nie obrzydliwie, do bólu komercyjnych.

Opisywane tu „Rh-„ to wersja anglojęzyczna, edycja oryginalna pojawiła się dwa lata wcześniej. I choć teksty są naprawdę niegłupie, to jednak muzyka pozostaje najważniejsza – a ta jest wręcz wyborna. Wszystkie kompozycje brzmią świeżo i nieco inaczej, niż to, czego się na ogół spodziewamy pod szyldem rock/heavy metal. Trudno zresztą zaklasyfikować Siddhartę do jakiegoś konkretnego nurtu. Mamy tu i nieco cięższe granie („T.H.O.R.”, „Japan”), ale i łagodniejsze, balladowe („Sim Hae”). Z pewnością zwracają na siebie uwagę elementy słoweńskiego folku, jakie można usłyszeć w świetnym „Insane”, i to między innymi one dodają smaczku całości. Muzycy pozwalają sobie na wycieczki w różne rejony rocka: bardziej heavy metalowo jest w „Rooskie”, akustyczne gitary, delikatne smyczki i organy pojawiają się w „Rain”, nieco industrialowo robi się w „T.H.O.R.”, zaś w zakręconym „Venom E” mamy nawet w jednym miejscu trochę funkujący rytm. Generalnie występuje na „Rh-„ spora różnorodność kompozycji, ale ani przez chwilę nie pojawia się wrażenie, że to mogłaby być jakaś składanka.

Nie ma co się dalej rozpisywać na temat krążka, tego trzeba po prostu spróbować. Jeśli szukacie oryginalnych rockowych brzmień i rewelacyjnych melodii, spróbujcie „Rh-„. Jestem pewny, że polubią ją zarówno miłośnicy pop-rocka (choć umówmy się – Siddharta popu nie gra), których nie powinny wystraszyć elegancko przypiłowane gitarowe pazurki, jak i zwolennicy machania łbem. Doskonała robota.

Ocena : 9 / 10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s