Cradle of Filth „Bitter Suites To Succubi” (2001)

7 lipca 2009

Cradle of Filth
Bitter Suites To Succubi
(2001)
cradleoffilth-bittersuitestosuccubi
1. Sin Deep My Wicked Angel
2. All Hope In Eclipse
3. Born In A Burial Gown
4. Summer Dying Fast
5. No Time To Cry (Sisters of Mercy cover)
6. The Principle Of Evil Made Flesh
7. Suicide And Other Comforts
8. Dinner At Deviant’s Palace
9. The Black Goddess Rises II
10. Scorched Earth Erotica

Bardzo szybko, bo raptem w siedem miesięcy po premierze, otrzymaliśmy od Cradle of Filth nowy krążek. Cóż to jednak jest? Jak na EP zbyt długie (niespełna 50 minut), nie można tego jednak traktować też jako pełnometrażowego wydawnictwa, bo nawet sam zespół nie wlicza go do longplayów. Dani określił tę płytę jako „przejściowy mini-album” i właśnie przez taki pryzmat powinno się na „Bitter Suites To Succubi” patrzeć.

Mamy tutaj sześć zupełnie nowych kawałków (wliczając w to intro i interludium), cover Sisters of Mercy i trzy na nowo nagrane utwory z „The Principle Of Evil Made Flesh”. Przyjrzyjmy się najpierw tym ostatnim. W świeżych interpretacjach i z o wiele lepszym brzmieniem zdecydowanie nabrały rumieńców. Nie kombinowano w nich zanadto, dodano jednak parę fajnych momentów (np. w „The Principle Of Evil Made Flesh” recytację) bądź zmodyfikowano już te znane (outro w „Summer Dying Fast” jest teraz po prostu urzekające). Z nowych wersji tych klasycznych już utworów najmniej spodobała mi się „The Black Goddess Rises II” – wolna część kompozycji była zdecydowanie bardziej poruszająca w oryginale. Pozostałe dwie zaś przemawiają do mnie bardziej niż te zawarte na debiucie. „No Time To Cry” to zaś cover Sisters of Mercy, w wykonaniu Cradle oczywiście naładowany wściekłością, ale też i lepszy od pierwotnej wersji. O utworach instrumentalnych nie trzeba pisać, są „typowe” i odpowiednio klimatyczne. Pozostałe cztery nowe kompozycje niewątpliwie kontynuują styl z „Midian”, aczkolwiek są chyba brutalniejsze, niż te zawarte na pełnym albumie – by wspomnieć tu chociażby o bardzo szybkim, blackowym „Born In A Burial Gown” czy zawierającym w sobie pokłady, jakby to ująć, dziwnej plugawości „Scorched Earth Erotica”. W „All Hope In Eclipse” bardzo dużą rolę pełnią elementy symfoniczne, zaś „Suicide And Other Comforts” najbardziej przypomina to, co można odnaleźć na „Midian”.

„Bitter Suites To Succubi” to w linii prostej kontynuacja „Midian”, aczkolwiek agresywniejsza i na swój sposób bardziej bezpośrednia. Również dużo na tym krążku symfonii, polepszono brzmienie, zaś Dani jest tu w życiowej formie i robi wręcz cuda ze swoim głosem. Solidna, bardzo dobra robota świetnego zespołu – niech to wystarczy za rekomendację.

Ocena : 7 / 10

Ciekawostki:

  • To pierwsza płyta wydana w wytwórni zespołu, Abracadaver.
  • Początkowo planowano wydać ten krążek w specjalnej dwupłytowej edycji „Midian”, ostatecznie jednak ów pomysł zarzucono.
  • Tekst w „Dinner At Deviant’s Palace” to puszczona od tyłu modlitwa „Ojcze nasz”, wypowiadana przez syna Paula Allendera, Kiana.
  • „The Black Goddess Rises II” miał pierwotnie nosić tytuł „Ebon Nemesis”.
Reklamy

Komentarze 2 to “Cradle of Filth „Bitter Suites To Succubi” (2001)”

  1. C(o)unt Angelizer said

    Witaj Chrisiu. Ładnie to napisane, ale deklamację w „Principle..” wypowiada chyba Dani? Tzn. nie wiem na pewno, ale nie wydaje mi się by była to Sarah:)

  2. Powiem szczerze – zawsze się nad tym zastanawiałem. Rzeczywiście, na początku miałem wrażenie, że to Dani, ale z biegiem czasu zaczęło mi się wydawać, że to jednak Sarah, i tę wersję wybrałem 😉 Nie wiem, gdzie można by to rzetelnie sprawdzić, więc na razie chyba lepiej będzie, jak po prostu usunę wskazanie konkretnej osoby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s